پمپ لجنکش از گروه پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز بوده و بمنظور انتقال و پمپاژ سیالات همراه با ذرات جامد و معلق مانند آب های گل آلود و فاضلاب های صنعتی و خانگی استفاده میشود. این نوع از پمپ ها جهت پمپاژ مایعات محتوی ذرات جامد معلق و الیاف بلند، فاضلاب، آبهای آلوده، آبهای گل آلود، سیالات دارای ذرات سایشی و غیره مناسب میباشند. پمپ های لجنکش را گاهی پمپ غلیظ کش، پمپ فاضلابی، الکتروپمپ دوغاب یا اسلاری و پمپ گل کش نیز مینامند. از آنجا که محرک این پمپ ها معمولا الکتروموتورها هستند پس به آنها الکتروپمپ لجنکش نیز اطلاق میگردد. هر پمپ لجنکش شامل یک پمپ گریز از مرکز دارای یک محور عمودی میباشد. یک موتورالکتریکی درون هر پمپ لجنکش وجود دارد که محور پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی محرک جهت انتقال سیال را بوجود می آورد. الکتروموتور مورد استفاده در یک پمپ لجنکش از نوع تک فاز یا سه فاز میباشد و سرعت چرخش الکتروموتورها میتواند ۹۰۰ یا ۱۵۰۰ یا ۳۰۰۰ دوردردقیقه باشد. پمپ های لجنکش دارای سرعت های پایین تر برای انتقال و پمپاژ سیالات غلیظ تر بکار برده میشود.
این نوع از الکتروپمپ ها در قدرت های مختلف تولید میشوند و به دو صورت پمپلجن کش سه فاز و پمپ لجنکش تک فاز تولید و عرضه میگردند. یک پمپ لجنکش تک فاز در دو نوع خازن داخلی و خازن خارجی ساخته میشوند.

پمپ لجنکش مستغرق و خشک

پمپ لجنکش در دو نوع خشک و مستغرق تولید میگردد. پمپ لجن کش مستغرق با دهانه خروجی از ۱٫۵ اینچ تا ۲۰ اینچ ساخته میشود. همچنین هر پمپ لجن کش مستغرق به دو صورت نصب ثابت و نصب متحرک مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع از پمپ لجنکش دارای درجه حفاظت IP68 میباشد و میتوانند در سیال بصورت کامل غوطه ور شوند. عبور سیال از اطراف الکتروموتور که کاملا آببندی شده است، باعث خنک شدن الکتروموتور و در نتیجه افزایش طول عمر آن و همچنین در اثر کاهش جریان موتور، راندمان آن افزایش خواهد یافت.
در پمپ لجنکش خشک، الکتروموتور در ارتفاع مورد نظر و در خارج سیال قرار دارد و پمپ در داخل سیال غوطه ور میباشد. این دو از طریق کوپلینگ به هم متصل میباشند و در نتیجه براحتی میتوان الکتروموتور را در صورت نیاز از آن جدا نمود.

جنس بدنه و پروانه پمپ لجنکش معمولا از چدن و یا استینلس استیل میباشد و پمپ لجنکش در انواع زیر تولید میگردد:
پمپ لجنکش استیل
پمپ لجنکش چدنی
پمپ لجنکش برنزی

پمپ لجنکش استیل

در پمپ لجنکش استیل، بدنه و پروانه از جنس استینلس استیل میباشد و معمولا در مکانهایی کاربرد دارد که سیال خاصیت اسیدی و خورندگی زیاد داشته باشد که همین امر در مواردی غیر از پمپ لجنکش استیل باعث خورندگی سریع پمپ لجنکش میشود. انتخاب این نوع از پمپ لجنکش برای مواردی که آب و یا سیال مورد نظر خورندگی زیادی داشته باشد بهترین انتخاب محسوب میشود و اینگونه از پمپ لجنکش را میتوان در انواع پمپ لجنکش استیل تک فاز و پمپ لجنکش استیل سه فاز استفاده کرد.

پمپ لجنکش چدنی

پمپ لجنکش چدنی نسبت به پمپ لجنکش استیل پر مصرف تر و دارای قیمت ارزانتری است و بدنه آن از جنس چدن میباشد. پروانه آن میتواند از جنس چدن، برنز یا استیل باشد اگرچه نوع چدنی آن معمولتر است. پمپ لجنکش چدنی معمولا برای پمپاژ آب هایی با غلظت بالا که خورندگی نداشته باشند استفاده میگردند چون مقاومت این مدل از پمپ لجنکش در برابر خوردگی و اسیدی مانند پمپ لجنکش استیل نمیباشد. پمپ های لجنکش فدک از نوع میباشد.

پمپ لجنکش برنزی

پمپ لجنکش برنزی نسبت به دو نوع دیگر از مورد مصرف کمتری برخوردار است و جهت پمپاژ آب شور یا آب دریا از این نوع پمپ لجنکش با بدنه و پروانه برنزی استفاده میگردد.

پمپ لجنکش خردکن دار

پمپ لجنکش خردکن دار نوعی از پمپ لجنکش میباشد تا قابلیت پمپاژ سیالات دارای الیاف بلند، پارچه، لاستیک و پلاستیک را بدون انسداد مجاری پمپ داشته باشد. در قسمت ورودی این نوع از پمپ لجنکش، تیغه های برنده ای برای خرد و تکه تکه کردن پلاستیک، پارچه، چوب و غیره وجود دارد. ساختمان و شکل پروانه یک پمپ لجنکش با توجه به غلظت سیال مورد پمپاژ، نوع سیال، مقدار و شکل ذرات جامد معلق در سیال انتخاب میشود و معمولا از نوع تمام باز یا نیمه باز دارای چند پره و یا از نوع تمام بسته دارای یک یا دو کانال میباشد و از لحاظ شکل پروانه به انواع پروانه ورتکس، پروانه جریان گردابی و پروانه با تیغه های برنده تقسیم میشوند. بعنوان مثال معمولا پروانه تک کاناله جهت فاضلاب همراه با مواد جامد و پروانه نوع باز جهت پمپاژ فاضلاب خام و مایعات مخلوط با گاز و مواد جامد الیاف دار و پروانه دارای چند پره جهت پمپاژ فاضلاب دارای ذرات جامد و عاری از گاز استفاده میگردند.

جنس پروانه یک پمپ لجنکش نیز بستگی به نوع سیال مورد پمپاژ و جنس ذرات معلق موجود در آن دارد. جنس پروانه یک پمپ لجنکش از انواع استیل، چدن و برنزی میباشد. جهت پمپاژ آب شور بهتر است از پمپ لجنکش با بدنه و پروانه برنزی استفاده شود. این نکته را باید درنظر داشت که میزان غلظت سیال باید به اندازه ای باشد که پروانه پمپ لجنکش بتواند در آن به گردش در بیاید. اندازه قطعات جامدی که یک پمپ لجنکش میتوانند پمپاژ کنند بر اساس اندازه کانالهای پروانه الکتروپمپ قابل تعریف میباشد. در صورتیکه اندازه مواد جامد بیشتر از حد مجاز باشد از توری مناسب استفاده میگردد. در قسمت آب بندی شافت یک پمپ لجنکش مستغرق و در حد فاصل بین الکتروموتور و پمپ از دو نوع آببند مکانیکی مختلف با یک محفظه روغن استفاده میشود و به سبب لزوم خنک کاری الکتروموتور، نباید پمپ لجنکش در شرایط خشک استارت شود. پمپ لجنکش از لحاظ خنک کاری به دو نوع آب خنک و روغن خنک تقسیم بندی میشود.

پمپ لجنکش پنوماتیک و پمپ لجنکش ضد انفجار EX جهت پمپاژ انواع سیالات شیمیایی و قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی با بدنه چدن یا استینلس استیل تولید میگردند.

پمپ های لجنکش در دو نوع ساده و فلوتردار تولید میشوند. در برخی از موارد پیش می آید که آب و یا سیال از سطح بالای پمپ لجنکش پایین تر می آید و باعث گرم شدن و آسیب دیدن الکتروموتور لجنکش میگردد که برای بر طرف کردن این مشکل از وسیله ای به نام فلوتر استفاده میکنند. فلوتر بوسیله یک کابل کوتاه به پمپ لجنکش متصل است و در کنار پمپ قرار میگیرد و کار آن روشن و خاموش کردن پمپ لجنکش بصورت اتوماتیک میباشد بدینصورت که هر وقت آب از سطح بالایی پمپ لجنکش پایین تر می آید جریان برق ورودی به پمپ لجنکش را قطع و وقتی آب از سطح بالایی پمپ لجنکش بالاتر میرود جریان برق ورودی به پمپ لجنکش را وصل میکند. فلوتر معمولا بر روی پمپ های لجنکش تک فاز نصب میگردد و در بیشتر پمپ های لجنکش تک فاز بصورت نصب شده از قبل و در کارخانه موجود است.

کاربرد پمپ لجنکش

پمپ لجنکش جهت سیستم پمپاژ در موارد زیر کاربرد دارد:

 • پمپاژ آب صاف
 • آب های گل آلود
 • تخلیه پس آبهای باران
 • لجن فعال فاضلاب غربال شده
 • لجن پسابهای صنعتی مخلوط با آب
 • فاضلاب خاص با الیاف بلند
 • فاضلاب صنعتی
 • انتقال انواع فاضلاب خام
 • لایروبی استخرها، مخازن و چاه ها
 • تخلیه چاه های فاضلاب
 • سیالات حاوی هوا و گاز
 • لجنکش چاه آب
 • ایستگاه های پمپاژ فاضلاب های صنعتی و خانگی
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع ساختمانی
 • صنایع چوب و کاغذ
 • صنایع چرم سازی
 • صنایع غذایی و دارویی
 • نیروگاه ها
 • مزارع پرورش ماهی و میگو
 • کشتارگاه ها
 • هتل ها و رستورانها
 • پمپاژ دوغاب و مواد ساختمانی رقیق
 • آبیاری باغها و گلخانه ها
 • فواره های آب نما

از مهمترین پارامترها در انتخاب یک پمپ لجنکش مناسب میتوان از میزان آبدهی پمپ، هد پمپ، دور پمپ ،قطر دهانه خروجی پمپ و همچنین جنس مواد بکار رفته در الکتروپمپ نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید