تاریخچه پمپ های آب اولیه و امروزی

فکر اولیه ساخت پمپ از کجا نشات گرفته است؟

ایده ها معمولا از نیازها سرچشمه میگیرند و این نیاز انسان به جابجایی آب بود که جرقه ای در ذهن بشر برای ساختن پمپ آب شد.

اولین نمونه های پمپ توسط چه کسانی اختراع شدند؟

بنا به سندهای تاریخی، مصریان باستان دو هزار سال قبل از میلاد مسیح، اولین نمونه های پمپ را اختراع کردند.
این مردم توانسته بودند به کمک سیستم خاص خود، آب را از اعماق زمین به سطح بیاورند که عمق تقریبی کارکرد این پمپ ها، شش متر تخمین زده شده است.
این سیستم در واقع یک نوع چرخ آبی بسیار ساده بود که سطل هایی برای انتقال آب داشت.

پمپ های به شکل امروزی از کجا سرچشمه گرفته شده است؟

پس از مصریان، یونانی ها مدلهای ساده ای از پمپ های رفت و برگشتی را طراحی کردند.
در آن دوران، ارشمیدس، ریاضی دان یونانی، وسیله ای را که امروزه به پیچ ارشمیدس معروف است اختراع کرد.
این پیچ، با کمک نیروی دست کار میکند و بصورت شیبدار قرار داده میشود.

فرانسوی ها و انگلیسی ها: این اروپایی ها بودند که قدم نهایی را برداشتند.
متاسفانه تاریخ دقیقی درباره ی مبدا تاریخی ساخت پمپ های گریز از مرکز در دسترس نیست اما اولین نمونه از پمپ های گریز از مرکز پیشرفته، در اواخر قرن هفدهم و توسط مهندسین فرانسوی و انگلیسی ساخته و به دنیا معرفی شد. پس از گذشت مدت زمانی از ارائه ی پمپ های گریز از مرکز و آشنایی بیشتر مردم با آنها، مزایای این پمپ ها به جهانیان آشکار شد و عملا پمپ های سانتریفیوژ، گوی سبقت را از پمپ های رفت و برگشتی دزدیدند و جایگاه خود را در صنعت و زندگی مردم محکم کردند.

بعد از نگاهی به تاریخچه پمپ های آب اولیه نوبت به آشنایی بیشتر با این تکنولوژی است. نیاکان و اجداد ما توانستند به خوبی به این فناوری دست پیدا کرده و از آن در مناطق گرم و خشک استفاده کنند. اگر میخواهید با انواع پمپ های آب و کارکردهای بیشتر آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

پمپ آب چیست؟

اما در بحث انواع پمپ های آب اولیه باید کمی هم این دستگاه را معرفی کرد. پمپ های آب در واقع بعنوان تجهیزات مکانیکی شناخته میشوند که فانکشن و کارکرد اصلی آنها بهبود فشار آب جریان در لوله است. بر همین اساس هر پروژه ای اعم از ساختمانی یا کارخانه ای، کشاورزی یا باغبانی و البته صنعتی از انواع پمپ های آب بی نیاز نیستند.

 

کاربرد پمپ های آب:

حالاکه میدانیم پمپ های آب اولیه از گذشته های دور نقشی پر رنگ در تمدن جوامع داشتند و توانستند زندگی را برای نوع بشر آسان تر کنند، خوب است با کاربردهای آن نیز آشنا شویم. در حال حاضر از انواع پمپ های آب برای آبیاری گلخانه، مصارف کشاورزی، بهبود فشار آب مناطق مسکونی به ویژه در مناطق کم آب، پارک ها، کارگاه های پرورش دام و طیور و البته پرورش ماهی استفاده میشود. به این ترتیب میتوان دریافت که در هر صنعت و فرایندی که نیاز به آب باشد، استفاده از پمپ های آب احساس میشود. به همین دلیل گذشتگان ما این فناوری را وارد زندگی بشر کردند و توانستند از آب برای مصارف بیشتری استفاده کنند.

لزوم استفاده از پمپ آب

اما با شروع استفاده از پمپ های آب اولیه اهمیت آن نیز روز به روز افزایش یافت. با پیشرفت صنعت استفاده از آب در کارخانجات بیشتر شد و با گسترش فناوری های مختلف، بسیاری از کارگاه ها توسعه یافتند و دست به تولیدات جدیدی زدند که بدون آب ممکن نبود. از سوی دیگر زندگی روستایی جای خود را به شهرنشینی داشت و با توسعه پزشکی، نظافت و استحمام اهمیت بیشتری پیدا کرد. این مهم خود نیز به اهمیت لوله کشی و استفاده آسان از منابع آبی دامن زد. در نتیجه مهندسی فضای شهری به سمتی رفت که هرچه بیشتر از پمپ های آب اولیه استفاده کرده و منابع آبی را به خانه های مردم برساند. با تغییر شکل زندگی مردم و آپارتمان نشینی، استفاده از این پمپ ها بیشتر شد و در حال حاضر مردم نه فقط برای استفاده از آب های زیر زمینی به شکل سنتی بلکه برای تقویت فشار آب از این تکنولوژی بهره میبرند. اما همین پمپ های آب اولیه خود انواع مختلفی دارد که میخواهیم در ادامه نگاهی به آن بیندازیم.

 

پمپ آب پیستونی و غلطکی نمونه های نخستین پمپ های آب اولیه بودند.

نخستین نمونه پمپ آب اولیه را میتوان نوع پیستونی دانست که در ۲۵۰ سال قبل از میلاد توسط یونانی ها اختراع شد و تا سالهای سال تکنولوژی مورد علاقه رومیان باستان بود. بعد آن در قرن شانزدهم میلادی انواع پمپ های غلتکی و کشویی اختراع شد و توانست در فاصله کوتاهی جای خود را به پمپ های دنده ای بدهد.

پمپ های دیافراگمی و شناور انقلابی در صنعت پمپ های آب اولیه

در قرن هجدهم مهندسان اروپایی در کارخانه هیدرولیک صنعتی اورال توانستند برای اولین بار از نمونه های اتوماتیک استفاده کنند تا اینکه شخصی به نام سیمپسون در انگلستان تجارتخانه ای را در لندن تاسیس کرد و توانست این نمونه را به تولید انبوه برساند. اگرچه نمونه های فوق همگی در زمان خود بعنوان دستاوردهای فناوری شناخته میشدند، اما در قرن نوزدهم انواع پمپ های دیافراگمی توانستند انقلابی در این عرصه به پا کرده و اختراع آنها به نام شرکت ادسون ثبت شد. این فناوری در سالهای بعد به روند مثبت و رو به رشدش ادامه داد و اولین پمپ های شناور در قرن بیستم وارد بازار شد. در طی این سالها نمونه های پمپ های آب اولیه توانستند هر کدام به نوعی زندگی بشر را آسان تر کنند و با تولید انبوه درآمدی فوق العاده را نصیب کارخانه ها کنند. در حال حاضر نیز رشد این تکنولوژی همچنان ادامه دارد و متخصصان بر اساس نیاز صنایع مختلف و کاربری های متفاوتی که برای پمپ های آب تعریف شده، دست به طراحی های نوینی در زمینه پمپ های آب اولیه میزنند.

مصارف مختلف پمپ آب

در انتهای این بحث نیز بخاطر داشته باشید که پمپ ها بر اساس فانکشن و کارکرد به دو دسته اصلی پمپ های خانگی و صنعتی استفاده میشوند. البته پمپ آب صنعتی خود شامل نمونه های مختلف برای کشاورزی، دام و طیور و استفاده کارخانجات میشود. بخاطر داشته باشد که با هر عملکرد و کارکردی که از این پمپ ها انتظار دارید، مسئله اصلی انتخاب برند و محصول مناسب است. در نتیجه بهتر است بر اساس فاکتورهایی چون کارخانه تولید کننده، پشتیبانی و گارانتی فنی، ظرفیت و قدرت مکش و البته نیروی بالابری محصولی مناسب را انتخاب کنید. به این ترتیب با انتخاب محصول مناسب دیگر نیازی به هزینه های تعمیرات و موارد مشابه نیست و طول عمر بیشتر دستگاه باعث میشود تا بتوانید در بازه زمانی طولانی تر بدون دغدغه های تعمیرات و موارد مشابه از آن استفاده کنید. البته درصورت تمایل و پرسیدن سوالات بیشتر درباره پمپ های آب میتوانید از نیروهای متخصص و فنی تیم ما کمک گرفته و سپس نسبت به ثبت سفارش و خرید اقدام کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید