انتخاب پمپ کفکش مناسب

در مقاله سعی میکنیم تا شما را جهت انتخاب یک پمپ کفکش مناسب آشنا کنیم.

انتخاب پمپ کفکش مناسب برای کاربری بهتر همیشه یکی از موضوعات مهم برای مصرف کنندگان بوده است. برای انتخاب پمپ مناسب با گزینه ها و قیمت های بسیاری متفاوتی مواجه میشوید و دانستن جواب برخی از سوالات در مورد مشخصات پمپ فرآیند انتخاب پمپ مناسب را بسیار آسان تر میکند. در ابتدا به توضیح مختصر پمپ کفکش و کاربرد آن میپردازیم سپس نکاتی برای انتخاب پمپ کفکش مناسب ارائه میدهیم.
پمپ شناور بطورکلی به سه دسته تقسیم میشوند:

 • پمپ شناور چاه عمیق
 • پمپ کف کش
 • پمپ لجن کش

این پمپ ها برای انتقال آب های تمیز غیر قابل شرب استفاده میشوند و خود به چند دسته : پمپ کفکش ساده، کفکش فلوتر دار، کف کش آب از بغل، خازن داخل و خازن بیرون، پمپ کف کش تک فاز و سه فاز، آب خنک و روغن خنک اشاره کرد. اولین راه برای انتخاب پمپ این است که با کاربرد آن آشنا باشد. در این مطلب در مورد حداقل اطلاعاتی که برای انتخاب پمپ به آن نیاز دارید صحبت خواهیم کرد.

کاربردهای پمپ کفکش

کاربردهای پمپ کفکش جز اولین موضوعاتی است که در انتخاب پمپ کفکش حائز اهمیت است که شامل منبع سیال نیز میشود. این که پمپ در چه بخشی مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر این نوع سیال نیز بسیار مهم است، این که بدانید سیال حاوی چه موادی است و آیا این مواد امکان بروز مشکل در عملکرد پمپ را بوجود می آورد یا خیر. مسئله ی مهمی است زیرا پمپ های کف کش توانایی پمپاژ مایعاتی که دارای ذرات معلق درشت هستند را ندارد و فقط ذراتی که حداکثر ۰٫۲ میلیمتر باشند را از خود عبور میدهد. آبی که این پمپ ها پمپاژ میکنند به نام آب خاکستری شناخته میشود. آب خاکستری به فاضلابی گفته میشود که دارای ذرات معلق نیست ولی قابل شرب نیز نمیباشد.

انواع پمپ کفکش

پمپ های کفکش در کل به دو دسته تقسیم میشوند. پمپ های استوانه ای و پمپ های شناور. تمرکز این مقاله بر روی پمپ شناور میباشد. پمپ کفکش شناور خود دسته بندی متفاوتی دارند که شامل خودکار، نیمه خودکار استیل و نیمه استیل میشود. درون پمپ های خودکار یک فلوتر تعبیه شده است که تغییرات سطح مایع موجب میشود فلوتر فرمان روشن یا خاموش شدن را به پمپ آب بدهد. بر خلاف این پمپ ها در پمپ های دستی شما باید بطور دستی پمپ را خاموش و روشن کنید که خود دردسر ساز است. در ساختار دسته ی دیگری از پمپ های کفکش از فلز استیل استفاده میشود که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. ویژگی های ساتنل استیل باعث میشود که پمپ کفکش استیل در کاربری های حساس و محل هایی که خطر خوردگی وجود دارد بکار گرفته شوند.

جدول انتخاب پمپ کف کش

هر شرکت تولید کننده پمپ، بر اساس آزمایشات خاصی اقدام به انتشار منحنی مشخصه (منحنی عملکرد) برای محصولات خود مینماید. بر اساس این منحنی ها و جداول همچنین مشخصه های اصلی پمپ مانند هد، دبی، افت هد در لوله ها و …، میتوان پمپ کفکش مناسب را انتخاب کرد. آبدهی پمپ مشخصه ای است که به مقدار آبی که طی بازه ی زمانی مشخصی باید از پمپ خارج شود گفته میشود که بر حسب لیتر یا متر مکعب بیان میشود. ارتفاع نیز بیانگر توان پمپ برای ایجاد فشار مناسب جهت انتقال آب به سطح مورد نظر است و برابر فاصله عمودی است که پمپ میتواند بدون کاهش حجم سیال، آن را پمپاژ کند. انتخاب صحیح پمپ موجب افزایش بهره وری و طول عمر خواهد شد و از سوی دیگر انرژی و هزینه های ثانویه کمتری برای مصرف کننده داشته باشد. بر اساس انتخاب و نیاز شما، الکتروموتور کفکش میتواند سه فاز یا تکفاز باشد مطالعه مقاله پمپ شناور تک فاز و پمپ شناور سه فاز میتواند در انتخاب این محصولات به شما کمک کند.

قیمت پمپ کف کش

در باور عموم این گونه است که هرچه هزینه بیشتری برای وسیله ای در نظر بگیرند پس آن وسیله کاربری بهتری دارد. این مطلب ممکن است تا حدی درست باشد اما در مورد پمپ ها خیلی صادق نیست. آیتمی که درمورد پمپ ها بسیار حائز اهمیت است کاربری و انتخاب صحیح پمپ است. برای مثال گرانترین پمپ های سانتریفیوژ در چاه های عمیق کاربری چندانی ندارند. اما باید پذیرفت یکی از مشخصه های اصلی انتخاب پمپ کفکش قیمت آن است. پمپ های موجود در بازار ایران عمدتا توسط شرکت های اروپایی، ایرانی و چینی تولید میشوند. شرکت های مطرح اروپایی تولیدات با کیفتی دارند اما با توجه نوسانات ارزی قیمت تمام شده آن ها برای مصرف کننده ایران بسیار بالا خواهد بود. پمپ های چینی قیمت کمتری دارند که باعث جذب مصرف کنندگان میشوند اما اکثر این شرکت های پمپ های درجه ی دو و سه خود را به ایران صادر میکنند که از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. در این میان شرکت های داخلی زیادی وجود دارند که پمپ کفکش با کیفیت بسیار بالا و با قیمت منطقی عرضه میکنند، در این میان می توان به شرکت فدک پمپ اشاره کرد.

سوالات متداول پیرامون انتخاب پمپ کفکش مناسب

 1. آیا از پمپ کفکش میتوان برای جابجایی سیال حاوی مواد جامد استفاده کرد؟ خیر برای این نوع مایعات باید از پمپ های لجن کش استفاده شود که مخصوص این کار طراحی شده اند.
 2. پمپ های کفکش به چند حالت وجود دارند؟ پمپ های کفکش بطور کل به دو حالت دستی و خودکار وجود دارند که استفاده از حالت خودکار راحت تر است.
 3. پمپ کفکش برای چه کاری استفاده میشوند؟ پمپ های کفکش برای انتقال آب های فاقد ذرات جامد تا میزان مشخص شده مورد استفاده قرار میگیرند.
 4. قیمت پمپ های کفکش چقدر است؟ قیمت پمپ ها با توجه به مواد تشکیل دهنده ی آن و کاربری و سایز آنها متقاوت است. علاوه بر این شرکت های سازنده آن نیز بر روی قیمت پمپ تاثیر میگذارد
 5. طول عمر پمپ های کفکش چقدر است؟ میانگین طول عمر این پمپ ها با انتخاب صحیح و کار در بازه بهره وری میتواند به ده سال نیز برسد.
 6. چند نوع پمپ کفکش وجود دارد؟ پمپ های شناور به پمپ های کفکش ساده، فلوتر دار، آب خنک، روغن خنک، تکفاز، سه فاز و … تقسیم میشوند.
 7. بهترین پمپ های کفکش ایرانی کدامند؟ پمپ های کفکش فدک، بدلیل اینکه با کیفیت بسیار بالا تولید میشوند.
 8. چگونه میتوان از خراب شدن پمپ جلوگیری کرد؟ عمر مفید پمپ ها تا مدت زمان مشخصی است اما با درنظر گرفتن نکات ایمنی و و رسیدگی به پمپ میتوانید تا حدی از بروز مشکل در عملکرد پمپ جلوگیری کنید.
 9. پمپ ها تا چند بار قابلیت خاموش و روشن شدن را دارند؟ این قابلیت برای پمپ ها با توجه به کاربرد آنها درنظر گرفته میشود اما این عدد از بین ۵ تا ۱۰۰ بار در روز قابل تغییر است.
 10. آیا پمپ کفکش بطور کامل در آب قرار میگیرد؟ اگر پمپ کفکش از نوع شناور باشد میتواند به طور کامل درون سیال قرار گیرد.
 11. آیا جنس قطعات پمپ با توجه به سیال قابل تغییر است؟ جنس قطعات پمپ بطور مستقیم با PH سیال در ارتباط است و در صورت اسیدی یا بازی بودن پمپ جنس قطعات نیز باید تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید